16 Dec 2011

Ptice za življenja

''Lahko je reči, da bi radi rešili kakšno življenje. Še lažje je reči, da bi bilo lepo rešiti kakšno življenje in se ob tem nemudoma počutiti bolje. A storiti nič je skoraj enako ubijanju. Zaradi Toma Križnarja, Klemna Miheliča, društva H.O.P.E. in prelepih koledarjev Janje Baznik življenja v resnici ni težko rešiti. Dva koledarja staneta toliko, kot stane mala kamera, ki v obmejnih področjih med Južnim in severnim Sudanom snema umore, posilstva, bombardiranje, etnično čiščenje in ropanje nativnih afriških ljudstev, ki so se – ponovno – znašla ujeta med velikimi interesi in majhnimi ljudmi. Kamere, katerih posnetki neposredno potujejo na Mednarodno kazensko sodišče v Haagu in jih žrtvam kartumskega nasilja z neomajno etiko in nerazumnim pogumom dostavljata Tomo in Klemen, so v zadnjem letu nedvomno rešila tisoče, morda deset tisoče ljudi. Kupite koledarje! Tako boste kupili kamere. In reševali življenja. Lahko (vam) bo.'' - Boštjan Videmšek

''Z nakupom tega koledarja boste pomagali povezati ljudi na žrtveniku sveta med Severnim in Južnim Sudanom s še občutljivim delom človeštva. Naše video kamere prenosni računalniki in satelitski modemi nam omogočajo videonadzor na področjih koder lovci na naravne vire iztrebljajo najbolj nedolžne domorodne Afričane. Največjih zločinov proti človeštvu obtožena vojaška hunta se najbolj boji da bodo grozodejstva posneta in po saltelitskih povezavah poslana mednarodnemu sodišču v Haagu.'' - Tomo Križnar


H.O.P.E.
Humanitarna ustanova H.O.P.E. je bila ustanovljena spomladi leta 2010. Osnovni in hkrati edini namen je pomagati ogroženim in omogočiti sodelovanje pri pomoči tudi ostalim. V ustanovi nimajo zaposlenih, ampak vsi delujejo izključno prostovoljno in brez plačila.
Akcije humanitarne ustanove H.O.P.E. so že v osnovi usmerjene izključno v zaščito in pomoč civilnemu prebivalstvu in uveljavljanju človekovih pravic. Vsak človek ima pravico do pitne vode, zato bodo v Darfur dostavili vrtalne naprave za iskanje vode. Osnovna človekova pravica je tudi varnost. Zato so prizadevanja z video kamerami za zaščito pred nasiljem ena prednostnih nalog. Učinek video kamer je presegel vsa pričakovanja. Pokazalo se je, da služijo kot preventivna zaščita oziroma preprečitev nasilja in omogočajo ogroženemu civilnemu prebivalstvu v Sudanu, da sami poročajo svetovni javnosti o grozotah in zatiranju.
V ustanovi ni zaposlenih, ampak vsi delujejo izključno prostovoljno in brez plačila. Letalske karte, nastanitev in vse ostale neposredne stroške za izvedbo projektov plačajo aktivisti sami. Sredstva, zbrana pri donatorjih, pa v celoti namenijo za nakup opreme, ki je potrebna za uspešno izvedbo projektov.
Trudijo se zagotoviti transparentno zbiranje donacij in nakup pomoči, ter na drugi strani v sodelovanju s Tomom Križnarjem tudi transparentno predajo te pomoči. Žal pa se tudi med prejemniki pomoči najdejo posamezniki, ki želijo kaj pridobiti le zase. Zaradi tega vedno sami sodelujejo pri dostavi pomoči in poskrbijo, da gre res v prave roke in služi svojemu namenu. Vse to dokumentirajo in bodo ob zaključku akcij javno objavili.


Koledar je zasnovala in ilustrirala oblikovalka Janja Baznik
Koledar prinaša podobe 12 vrst ptic selivk, ki jih je opisal Andrej Hudoklin.

Janjine koledarje lahko kupite tukaj in v Bikofeju (LJ) 
Podpri ''In ko se vrneš, povej'' na Facebooku

No comments:

Post a Comment